שמת לב שבשנים האחרונות עולם האימון והטיפול גדל, וכמות המאמנים המטפלים השיטות והגישות הולכת וגדלה?

"התופעה הזו, …, מתעצמת וצפויה להפוך בהדרגה לחלק מהמיינסטרים. "ישראל עולה כיתה. בעשור האחרון פרח פה שוק האימון האישי, ויש למעלה מ-6,000 מאמנים אישיים שעברו הכשרות שונות בעשרות מוסדות הכשרה לאימון. זה מספר מטורף", אומר פרץ בכתבה בגלובס.

אתייחס לנתון הזה, לא מנקודת מבט של מאמנים ושוק האימון, אלא מנקודת מבטך שלך , בשוק מוצף שכזה איך בוחרים מאמן?

איך שאני מסתכלת על זה, יש שלוש אפשרויות.

הראשונה היא לוותר. יש יותר מדי, איך אדע במי לבחור על סמך מה? ואם אטעה? ואז זה לא יעבוד? אולי זה פשוט לא בשבילי בכלל. רק שאז אני עדיין בכאב, לבדי.

אפשרות שניה לנסות ליצר רשימת קריטריונים מעין צ'ק ליסט שיעזור לי לבחור.

השיטה. ההתמחות. המחיר. התעודות. המוניטין. הניסיון. הגיל. המלצה. הבטחה.

ואכן, אלה ועוד יכולים להיות רלבנטיים בבחירת מאמן אישי.

הם תורמים במידה זו או אחרת.

אבל זה לא מספיק. מחקרים על טיפול ואימון מראים כי גורם עקרי המשפיע על ההצלחה הוא הקשר בין המטפל/מאמן למטופל /מתאמן.

" בסיכום ארבעה עשורים של מחקר על הברית הטיפולית, פרופ' זלכה-מנו הבהירה כי אחד הממצאים העקביים ביותר, הוא כי הברית הטיפולית מנבאת בהצלחה רבה תוצאות טיפוליות"

מחקרים רבים הולכים לקשר המטופל מטפל ופחות על טכניקות טיפוליות כמנבאות הצלחה.

אני רוצה להציע אם כך, דרך שלישית  על בסיס ההבנה כי בחירת מאמן או מאמנת, הם למעשה בחירה להיכנס למערכת יחסים. האימון הוא תהליך, הוא דרך שעושים יחד והמאמן הוא שותף למסע הזה לזמן הנתון של האימון. וכמו במערכת יחסים, יש דרישות וצרכים אבל לפני הכול יש כימיה. יש חיבור. משהו שמאפשר יצירת קשר, ברית, מערכת יחסים המבוססת על אמון.

אז איך בודקים אם יש חיבור?

עוד לפני שבודקים, מסכימים להיפתח מעבר לקריטריונים סדורים (כאמור גם הם תורמים ואתייחס במאמר המשך). להישאר פתוחים למסר מסוג אחר.

ועכשיו, ננסה לפרוט את זה לתכל'ס:

נניח שמצאתם שם של מאמן או מאמנת בגוגל.

אולי המלצה דרך פייסבוק, ואפילו כזו שחזרה על עצמה ומחזקת את ההמלצה.

אולי קיבלת המלצה חמה. המלצה מאדם מוכר ומוערך, מחבר טוב, מאיש מקצוע שהיה חוויה חיובית עבורכם שמחזקת את ההמלצה.

אולם, גם בהמלצות ואפילו החמה ביותר, יתכן והמאמן מתאים למי שהמליץ אבל לא לך. ולכן אני מציעה לבדוק אם הבחירה מתאימה לך, שיש גם לך חיבור.

עוד לפני שהרמת טלפון, אפשר לגלגל על המאמן לראות את האתר או דף הפייס שלו. לקרוא איך הוא מציג את עצמו, מאמרים שכתב בנושאים רלבנטיים, אלו נושאים הוא מתמקד בהם. ניתן ללמוד הרבה מהתוכן, מאופן הכתיבה ועוד. התוכן מדבר אלי? זה בדיוק מה שאני חווה? כן ככה זה בדיוק אצלי. הערכים, הגישה ממש מדברת אלי וכדומה.

לא סתם מחקרים מעידים באופן מפתיע על הממצאים הבאים:

"יולי האחרון נערך סקר במכון "גאוקרטוגרפיה" עבור "הנפשות הפועלות" … שניסה להבין כיצד עובד תהליך קבלת ההחלטות בבחירת מטפלים. הסקר הראה כי כאשר אנשים מקבלים המלצה על מטפל מאדם קרוב – רק 8 אחוזים מהם יתקשרו אליו מיד לתאם מועד לטיפול. 41 אחוזים מהנשאלים יחפשו את המטפל בגוגל ו-20 אחוזים יעמיקו במידע שבאתר האינטרנט או בדף הפייסבוק שלו."

שלב נוסף בבדיקת החיבור זו שיחת הטלפון הראשונה. כאן מתווספים חושים וחוויות ברבדים חדשים של חיבור. הקול, טון הדיבור, ההתייחסות וההקשבה לדבריך. גם ההצעה ואופן ההצעה למפגש. איך אני מרגיש וחווה את השיחה, נותן אינפורמציה מעולה לחיבור. בהקשבה מכוונת ניתן להרגיש אם נרתעים או מתחברים.

מפגש ראשון גם הוא רלבנטי. העובדה שבחרת אינה מחייבת ואינה חתונה קתולית. למפגש הראשון השפעה רבה בחיזוק הבחירה. במפגש הראשון נוסף רובד המפגש הפיסי, קבלת הפנים, חווית קירבה או ריחוק, המקום הפיסי, תחושת הקבלה והביטחון. המפגש גם מאפשר שיח ארוך יותר משיחה טלפונית. אורך הזמן מאפשר יותר התנסות וחוויה גם בתדר של השיח, תחושת ההקשבה ההבנה, תוכן השיחה, מקצועיות, אמון שיש פה מה לקבל ועוד.

מכאן החיבור בונה מערכת יחסים וקשר. ולא סתם מחקרים גם מעידים על שיפור כבר אחרי המפגש הראשון.

ואם לא התחברת?

גם זה לטובה. זה רק אומר שיש לך יותר כלים עכשיו לבחור. הבנת מה לא טוב לך מה לא מתחבר לך.

הכוונה ברורה לך יותר והמאמן המתאים לך יופיע בזמן הנכון.

בהצלחה!